EUSCEA ma już 10 lat
Idea powołania do życia europejskiej organizacji zrzeszającej wydarzenia naukowe takie, jak festiwale nauki, tygodnie nauki czy dni nauki, zrodziła się 10 lat temu. 4 kwietnia 2001 roku w Gothenburgu, sześć osób z sześciu krajów Europy założyło European Science Events Association (EUSCEA) – Europejskie Stowarzyszenie Wydarzeń Naukowych. Byli to: JoachimLerch (Niemcy, pierwszy przewodniczący EUSCEA), Magdalena Fikus (Polska), Annika Lotzman-Dahl (pierwsza wiceprzewodnicząca EUSCEA ), Peter Rebernik (Austria, Sekretarz Generalny), Janneke Voltman (Holandia) i Mikkel Bohm (Dania, drugi przewodniczący EUSCEA).
Dolnośląski Festiwal Nauki już w grudniu 2001 roku przystąpił do EUSCEA, a ówczesna Koordynator Środowiskowa DFN, prof. Aleksandra Kubicz, była później przez wiele lat aktywnym członkiem Zarządu stowarzyszenia. Reprezentowanie DFN na forum międzynarodowym przejęła następnie na parę lat prof. Kazimiera A. Wilk – kolejna, wieloletnia Koordynator Środowiskowa naszego Festiwalu. Obecnie rolę tę spełnia Pełnomocnik Środowiskowego Koordynatora ds. Współpracy Międzynarodowej – Barbara Cader-Sroka.
Dolnośląski Festiwal Nauki, ze względu na swą atrakcyjność i aktywność, od samego początku był zauważany i doceniany na forum EUSCEA. Braliśmy udział w trzech finansowanych przez Unię Europejską, międzynarodowych projektach, zaproponowanych członkom stowarzyszenia: WONDERS06, WONDERS07 i 2WAYS. Dzięki tej współpracy nasz DFN poszerzył swoje horyzonty, stał się bogatszy o nowe doświadczenia, ale jednocześnie inni członkowie EUSCEA korzystali z naszych osiągnięć, doświadczeń i bogactwa oferty.
Obecnie organizacja liczy 101 członków z 37 krajów. Na ostatniej, dorocznej konferencji EUSCEA w Gothenburgu, która odbyła sie w maju br., świętowano jubileusz. Padały słowa podziękowania za wieloletnia pracę, wspominano dobre początki, ale także zaplanowano dalszy, profesjonalny rozwój organizacji.
mgr Barbara Cader-Sroka
Pełnomocnik Koordynatora ds. Współpracy Międzynarodowej