27. edycja największego w Polsce Festiwalu Nauki, bo obejmującego aż 11 regionów Dolnego Śląska, gościć będzie wyjątkowe osoby popularyzujące naukę w różnych jej dziedzinach i aspektach. Wśród gości specjalnych znajdują się:
Radomir Wit – dziennikarz polityczny, od 2016 r. związany z TVN24. Korespondent sejmowy, autor i prowadzący program #BezKitu, a także cyklu „Sejm Wita” na platformie TVN24GO. Pierwsze polityczne rozmowy przeprowadzał jako licealista w Akademickim Radiu LUZ 91.6 FM we Wrocławiu. Po drodze zajmował się kulturą, muzyką i rozrywką, między innymi w Radiu Traffic, Radiu ZET, TVP2 i Polskim Radiu. Później zrozumiał, że polityka jest jednak ciekawsza niż nawet najlepsze piosenki z listy 500 utworów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”. I tak od 2015 r. zajmuje się śledzeniem i relacjonowaniem polskiego życia politycznego. W 2023 wydał książkę „Sejm Wita”, w 2024 ukazała się jego książka „Negocjatorzy Policyjni”.
Karolina Pondel-Sycz jest elektroakustykiem, pracownikiem badawczo-dydaktycznym Politechniki Warszawskiej oraz popularyzatorką nauki. Jej przygoda z popularyzacją nauki rozpoczęła się w Akademickim Radio Luz, gdzie w 2017 roku zaczęła prowadzić audycję poświęconą nauce. Wolontariuszka Fundacji Marsz dla Nauki, razem z Dziennikiem Gazetą Prawną tworzyła podcast popularnonaukowy DGPTalk Eureka!. Obecnie skupiona na badaniach w ramach doktoratu, nad interakcją głosową człowieka z maszyną. W swoich badaniach analizuje modele sztucznej inteligencji, oparte o głębokie sieci neuronowe, które uczą się rozumieć mowę człowieka.
Gabriela Tencza – Absolwentka studiów licencjackich oraz magisterskich z zakresu muzykoterapii na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Muzykoterapeutka oraz instruktorka zajęć logorytmicznych w Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Sensoryczny Most”, a także nauczycielka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Janusza Korczaka w Wysokiej. Redaktorka oraz autorka strony Dotyk Muzyki, która zajmuje się szerzeniem wiedzy związanej z muzykoterapią i edukacją muzyczną. Swoje doświadczenie rozbudowywała w trakcie licznych szkoleń, kursów oraz prowadząc warsztaty i zajęcia muzykoterapeutyczne. W kręgu jej zainteresowań leży tyflomuzykoterapia, wykorzystanie muzykoterapii w chorobach psychosomatycznych oraz wychowanie przez sztukę, czyli wplatanie elementów sztuk plastycznych i muzycznych w proces wychowania.
Jest autorką artykułów z zakresu muzykoterapii w czasopismach naukowych (m.in. Kryteria wyboru utworów muzycznych wykorzystywanych w muzykoterapii w Kwartalniku Młodych Muzykologów). Pomysłodawczyni pierwszej muzykoterapeutycznej aplikacji dla dzieci z niepełnosprawnością wzroku (Muzyczny GPS).
Agnieszka Krzemińska – dziennikarka naukowa pulsara i tygodnika POLITYKA. Ukończyła archeologię śródziemnomorską na UW. Stypendystka na Freie Universität w Berlinie. Autorka książek „Miłość w starożytnym Egipcie”, „Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać” oraz „Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich”, za którą w 2022 r. otrzymała Złotą Różę – nagrodę przyznawaną wspólnie przez Festiwal Nauki w Warszawie, Instytut Książki i miesięcznik „Nowe Książki” za pozycję popularnonaukową wyróżniającą się rzetelnością i wybitną formą literacką).
Marta Alicja Trzeciak – współpracowniczka pulsara, z wykształcenia lekarka weterynarii i dziennikarka. Z zawodu i pasji popularyzatorka nauk przyrodniczych oraz medycznych (POLITYKA, „Tygodnik Powszechny”, Crazy Nauka) i fact checkerka (Stowarzyszenie Demagog). Autorka książek popularnonaukowych („Czy słonie dają klapsy?”, „Laboratorium w szufladzie. Zoologia”) i recenzentka tychże (Mądre Książki). Wierzy, że dżdżownice będą pierwszymi bohaterkami kolonizacji Marsa.