Dolnośląski Festiwal Nauki od dziewięciu lat współpracuje z Pekińskim Stowarzyszeniem ds. Nauki i Technologii (Beijing Association for Science and Technology – BAST) na bazie podpisanego w 2015 roku Porozumienia o współpracy. Od 2018 roku DFN należy do Światowej Sieci Festiwali Nauki (Beijing Global Network of Science Festivals – BGNSF) dobrowolnie utworzonej przez dziesiątki wpływowych agencji komunikacji naukowej na całym świecie. BGNSF powstała z inicjatywy BAST i ma na celu współpracę i wymianę doświadczeń pomiędzy jej członkami, m.in. poprzez wspólne organizowanie konferencji, seminariów, szkoleń i innych działań służących komunikacji nauki. Doroczne spotkania członkowie BGNSF odbywają się w Pekinie (w okresie pandemii były to spotkania zdalne). Członkowie Sieci uczestniczą w także w Konferencjach Okrągłego Stołu organizowanych w ramach Pekińskiego Międzynarodowego Festiwalu Nauki. DFN bierze udział w Konferencjach Okrągłego Stołu od 2015 roku.
Obecnie BGNSF ma 36 członków z 25 krajów z Europy, Azji, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Australii i Afryki, a ich listę można znaleźć na stronie www.bjsc.net.cn/#/union. Z Polski do BGNSF należą tylko dwie organizacje – Centrum Nauki Kopernik z Warszawy i Dolnośląski Festiwal Nauki (jako jedyny festiwal nauki z Polski).
Tegoroczne spotkanie członków BGNSF i kolejna Konferencja Okrągłego Stołu odbyły się w 25 września 2024 r. w Pekinie. Wzięli w niej udział przedstawiciele 27 organizacji z 17 krajów z pięciu kontynentów. Konferencja była częścią Beijing International Week for Science Literacy (BIWSL) – międzynarodowego, otwartego wydarzenia, którego celem jest poprawa stanu wiedzy naukowej społeczeństw. BIWSL trwał w dniach 23-26 września 2024, a jego hasło brzmiało: kształtowanie nowej cywilizacji dla następnych pokoleń. Gospodarzem wydarzenia był BAST, a organizatorem – Pekińskie Centrum Nauki (Beijing Science Center – BJSC).
25 września 2024 r. SU Guomin (dyrektora BJSC i zastępca Dyrektora Generalnego BGNSF) po zainaugurowaniu spotkania członków BGNSF i Konferencji Okrągłego Stołu przedstawił raport z działalności Sieci w minionym roku. Następnie odbyły się trzy dziesięciominutowe prezentacje członków BGNSF. Bafedile Kgwadi z Południowoafrykańskiej Agencja ds. Rozwoju Nauki i Technologii (SAASTA) opowiedziała o niewielkim centrum nauki zbudowanym w małej miejscowości na południu Republiki Południowej Afryki. Centrum jest niemal samowystarczalne, czerpie energię ze źródeł odnawialnych i działa zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Marta Ciernik i Justyna Średzińska z Centrum Nauki Kopernik opowiedziały o działalności Centrum podkreślając rolę współpracy z innymi instytucjami, jak np. pobliskim Ogrodem Zoologicznym.
Niżej podpisana zreferowała cele i najważniejsze osiągnięcia Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zwracając w szczególności uwagę na unikatową w skali Polski edycję regionalną DFN.
Wszyscy uczestnicy spotkania poproszeni zostali następnie o przedstawienie w pięciominutowych wystąpieniach swojej opinii na temat aktualnego stanu współpracy międzynarodowej pomiędzy członkami BGNSF oraz oczekiwań w tym zakresie wynikających z potrzeb pojawiających się w poszczególnych krajach. Zgodnie stwierdzono, że współpraca dynamicznie się rozwija. Przykładem jest zainicjowany w 2024 roku cykl zdalnych sesji – Online Salon Sessions – stanowiący kolejną platformę współpracy dla członków BGNSF. Podkreślano jednak potrzebę umożliwienia członkom Sieci gromadzenia i dzielenia się zasobami wypracowanymi przez ich krajowe instytucje.
Podsumowując doroczne spotkanie członków Sieci przedstawiciel Sekretariatu BGNSF przedstawił plany idące naprzeciw powyższym oczekiwaniom. Zwrócono się do członków Sieci z prośbą o przesyłanie tytułów i opisów projektów (np. wystaw, eksponatów, projektów edukacyjnych), którymi chcieliby się podzielić z innymi. Po zgromadzeniu danych powstanie Podręcznik, który będzie promowany na kanałach internetowych BAST, BJSC i BGNSF oraz zostanie wysłany do wszystkich członków BGNSF, a także do instytucji popularnonaukowych w Chinach.
Ponadto, nagrania wystąpień z czterech sesji Online Salon Sessions zostaną w najbliższej przyszłości udostępnione wszystkim zainteresowanym poprzez umieszczone na oficjalnej stronie BGNSF.
Zaproponowano też udział w przyszłym projekcie dotyczącym edukacji klimatycznej. Zmiany klimatu stały się problemem globalnym. Edukacja klimatyczna jest szczególnie ważna, ponieważ nie tylko podnosi świadomość społeczną problemu, ale także inspiruje do podjęcia aktywnych działań w celu sprostania temu globalnemu wyzwaniu. Uruchomiony zostanie finansowany przez BAST projekt Edukacja STEM odnośnie zmiana klimatu. Inicjatywa obejmie głównie opracowanie podręcznika nauczania dla edukacji STEM w zakresie zmian klimatu. Wszyscy członkowie BGNSF zostali zaproszenie do współpracy w zakresie opracowywania i udostępniania zasobów edukacyjnych STEM, które będą wykorzystane w podręczniku. dotyczących zmian klimatu. Podręcznik ma składać się z dwóch części: przeglądu teoretycznego i propozycji działań praktycznych. W oparciu o podręcznik zorganizowane zostaną seminaria, warsztaty, wykłady i inne działania ułatwiające wymianę i współpracę między uczestniczącymi instytucjami.
Ta ostatnia inicjatywa potwierdza fakt, że działalność Światowej Sieci Festiwali Nauki przyczynia się do rozwiązywania problemów globalnych. BGNSF promuje rozwój zrównoważony, którego celem jest zarówno dobrostan mieszkańców Ziemi, jak dbałość o stan środowiska naturalnego naszej planety.
W przerwach pomiędzy sesjami konferencji jej uczestnicy odwiedzili Pekińskie Centrum Nauki, gdzie mogli się zapoznać z eksponatami i wystawami służącymi animatorom nauki w ich pracy dydaktycznej z gośćmi Centrum. Jedynie egzotyczna otoczka wynikająca z odmiennej historii i kultury Chin odróżniała wiele z tych eksponatów od tych, które można spotkać w innych centrach nauki na świecie. Jedynie egzotyczna otoczka wynikająca z odmiennej historii i kultury Chin odróżniała wiele z tych eksponatów od tych, które można spotkać w innych centrach nauki na świecie (poniżej kilka zdjęć).
Ostatnie, grupowe zdjęcie, zrobione zostało w Zakazanym Mieście. Wizyta w tym bardzo ważnym dla historii Pekinu i całych Chin miejscu była zwieńczeniem konferencji.
Przygotowała: Barbara Cader-Sroka