Dolnośląski Festiwal Nauki jest corocznym wydarzeniem, którego najważniejszą misją jest darmowa edukacja oraz nieodpłatne popularyzowanie nauki wśród mieszkańców Wrocławia i mniejszych ośrodków miejskich Dolnego Śląska. Ponadto stanowimy platformę integracyjną wrocławskich środowisk akademickich oraz tworzymy dynamiczną i innowacyjną przestrzeń współpracy między nauką, władzami publicznymi i biznesem.

Do naszych najważniejszych celów należą:
- Realizowanie społecznej roli nauki przez upowszechnianie wiedzy i dokonań naukowych oraz edukacyjnych wrocławskiego środowiska naukowego i artystycznego;
- rozbudzanie zainteresowania nauką poprzez ukazywanie w przystępny sposób jej osiągnięć (projekt „Interaktywne pokazy w szkołach”, interdyscyplinarne dyskusje panelowe z udziałem naukowców i publiczności, wykłady, warsztaty, pokazy, prezentacje, laboratoria etc.);
- zapoznanie społeczeństwa z najnowszymi odkryciami i badaniami naukowymi;
- rozpowszechnianie zainteresowania sztuką poprzez koncerty, wystawy, wycieczki,
a także projekty artystyczne i spektakle zrealizowane wspólnie z wrocławskim środowiskiem artystycznym; - umożliwienie poznania nowoczesnej aparatury naukowej, analitycznej i diagnostycznej – demonstracje doświadczeń, pokazy technik laboratoryjnych, projekcje multimedialne, prezentacje najnowocześniejszych jak i muzealnych urządzeń technicznych wraz z objaśnieniem zasad ich działania, otwarcie specjalistycznych, niedostępnych na co dzień laboratoriów;
- promowanie studiów na określonych kierunkach (głównie nauk ścisłych) poprzez przygotowanie bogatego programu popularyzatorskiego, nawiązującego do najnowszych kierunków badań naukowych prowadzonych przez poszczególne uczelnie, a także promowanie szkół artystycznych;
- prezentowanie młodych, utalentowanych dydaktyków oraz miejsc ich pracy zawodowej, a także zdolnych licealistów (Debata Oksfordzka, konkursy, olimpiady, tematyczne maratony naukowe z nagrodami etc.).

Zajęcia realizowane przez studentów, doktorantów, pracowników naukowych oraz przy współudziale różnorodnych kół naukowych są dla uczestników okazją do zapoznania się z nowoczesnymi metodami prowadzenia badań, wzbogacenia wiadomości z danej dziedziny i wykonywania pierwszych poważnych eksperymentów naukowych. Doświadczenie prowadzących aktywności oraz proponowane metody przekazywania wiedzy zapewniają najbardziej optymalny odbiór przez uczestników Festiwalu.
Nieodpłatna popularyzacja nauki ma przede wszystkim na celu dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców (dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów). Ponadto, jako jedyny Festiwal Nauki w Polsce organizujemy nasze wydarzenia poza metropolią – w edycji wyjazdowej promujemy zamiłowanie do wiedzy i edukacji w dziesięciu miastach Dolnego Śląska, między innymi w Legnicy, Bolesławcu, Dzierżoniowie, Głogowie, Wałbrzychu, Strzelinie, Polkowicach czy Międzylesiu. Dzięki temu popularyzatorska misja Festiwalu dociera nie tylko do osób zamieszkałych w stolicy regionu, lecz sięga ku mniejszym ośrodkom miejskim, których mieszkańcy często nie mogą korzystać z dobrodziejstw edukacyjnych oferowanych przez miasto Wrocław.

Dzięki naszym 13 Organizatorom zakres realizowanych imprez naukowych jest niezwykle szeroki i dotyczy wszystkich dziedzin nauk: od humanistycznych i społecznych, przez inżynieryjno-techniczne, rolnicze i ścisłe, po nauki o sztuce, medyczne i nauki o zdrowiu.
Przygotowywane w ramach Festiwalu zajęcia przybierają różnorodną, atrakcyjną formę. Nasza oferta obejmuje warsztaty, laboratoria, pokazy, wycieczki, wykłady, filmy, podcasty, prelekcje, debaty, gry terenowe, koncerty i spektakle oraz inne, urozmaicone wystąpienia.

Nagrody otrzymane przez Dolnośląski Festiwal Nauki
2023: Główna nagroda w kategorii Popularyzacja nauki za organizację XXVI edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki – Nagroda Stowarzyszenia „PRom” przyznawana jest corocznie za ponadprzeciętne osiągnięcia w obszarze komunikacji, praktyki i działań promocyjnych w sektorze polskiego szkolnictwa wyższego.
2019: Główna nagroda Popularyzator Nauki 2019 – Konkurs organizowany jest od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej ze środków programu „Nauka dla Społeczeństwa” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest to no najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki.
2013: Nagroda im prof. Józefa Dudka – Nagroda Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola za działalność na rzecz integracji środowiska naukowego przyznawana podczas uroczystego i otwartego posiedzenia KRUWiO
2000: Główna nagroda na VI Dolnośląskich Prezentacjach Edukacyjnych TARED oraz Główna nagroda w kategorii Kultura, Nauka, Media od Nike Allianz – organizator konkursu honoruje nagrodami wybitnych przedstawicieli kultury, nauki i mediów, którzy wnoszą istotny wkład w życie intelektualne i rozwój miasta i regionu.