Rekreacja na wolnym powietrzu: Wpływ na kondycję fizyczną i funkcje kognitywne u dzieci i dorosłych

Data wydarzenia 26/09/2024 10:00
Miasto Wrocław
Miejsce Spotkanie online
Panel tematyczny Nauki medyczne i nauki o zdrowiu
Forma spotkania wykład
Tryb spotkania online
Grupa wiekowa szkoła ponadpodstawowa, dorośli
Opis

Rekreacja jest formą aktywnego wypoczynku. Łączy w sobie cechy zarówno wypoczynku, jak również rozrywki podejmowanych poza obowiązkami domowymi, zawodowymi, społecznymi, jak również nauką. Może ona przyjmować formę rekreacji ruchowej na wolnym powietrzu (tym siłownie, boiska, obiekty o odpowiedniej infrastrukturze), aktywnej turystyce, niektórych formach sztuki, czy też nauki dla przyjemności. W ostatnich latach jej rola nabiera całkiem nowego znaczenia w związku z koniecznością zapobiegania sytuacjom stresowym, większemu narażeniu na choroby cywilizacyjne, co w połączeniu ze skróceniu czasu pracy i chęciom podniesienia poziomu życia zwiększa zainteresowanie tą forma odpoczynku. Przyczynia się ona do podniesienia kondycji fizycznej, rozładowania napięcia nerwowego, obniżenia częstości występowania chorób cywilizacyjnych oraz poprawy funkcji kognitywnych.

Funkcje kognitywne wspomagają sprawne odbieranie, przetwarzanie i wykorzystywanie informacji płynących z otoczenia. Do elementarnych funkcji kognitywnych należą: percepcja, uwaga, pamięć, kontrola poznawcza i funkcja wykonawcza, szczególnie ważne u dzieci w czasie dorastania. Funkcje złożone rozwijające się z wiekiem pozwalają na tworzenie wyobrażeń i weryfikację informacji napływających z otoczenia w celu skuteczniejszego reagowania i wyciągania wniosków. Funkcje te są związanie również z neuroplastycznością mózgu i mogą obniżać się wraz z wiekiem, stąd też aktywny wypoczynek przyczynia się do ich zachowania.

W ramach połączenia wykładu w tym filmów na temat form rekreacji będziemy chcieli przedstawić i omówić rolę rekreacji w życiu codziennym. Dodatkowo zaplanować budowę siłowni na wolnym powietrzu szczególnie dla osób starszych i dzieci, jak również utworzyć alternatywny plan dla osób bardziej aktywnych obejmujący włączenie szeregu aktywności dla mieszkańców miast i wiosek.

Prowadzący dr Tomasz Hikawczuk, dr Agnieszka Rusiecka, dr Andrii Zinchuk, dr hab. Krystyna Laszki-Szcząchor,
Afiliacje Centrum Analiz Statystycznych, UMW
Zapisy od 01/09/2024
Zapisy do 17/09/2024
Kontakt w sprawie zapisów tomasz.hikawczuk@umw.edu.pl
Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami ♿Tak
Organizator Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu